ZENIT
Zenit
Zručnosť, Elán, Nápaditosť, Invencia, Tvorivosť
Súťaž je určená žiakom stredných škôl. Zámerom je prispievať k vyhľadávaniu nadaných a talentovaných študentov, podporovať ich ďalší odborný rast, tvorivo rozvíjať kompetencie, viesť k samostatnej tvorivej činnosti a podporovať ich záujem o sebavzdelávanie. V nemalej miere tiež prispieva k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času žiakov.
Súťaž je organizovaná formou postupových kôl cez školské, krajské a končí sa celoštátnym kolom. Výsledky súťažiacich hodnotia trojčlenné až päťčlenné odborné hodnotiace komisie zložené z učiteľov stredných škôl. Súťaž prebieha v troch samostatných sekciách - v programovaní, elektronike a strojárstve.
Naša škola dostala dôveru a bola oslovená Krajským centrom voľného času. Vzhľadom na to, že s organizovaním súťaží máme bohaté skúsenosti, dostali sme ponuku zorganizovať krajské kolo Zenitu v strojárstve. Výzvu sme prijali a na všetkých úsekoch začali prípravy, aby teoretická aj praktická časť súťaže v kategóriách A, B1, B2, C prebehli bez problémov.
V deň „D“ 29. 11. 2017 sa na pôde našej školy stretlo 22 súťažiacich z 12 stredných škôl spolu s pedagogickým dozorom. Súťaž otvorila Mgr. Miriam Olešáková, vedúca úseku súťaží a Regionálneho centra mládeže. Privítala všetkých prítomných a predstavila predsedníčku krajskej komisie Ing. Viera Školudovú zo Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom. Súťaž začala na pripravených pracoviskách pod dohľadom hodnotiacich komisií, členmi ktorých boli pedagogickí pracovníci zo všetkých zúčastnených škôl.
Náročnú úlohu riešili priemyslováci v kategórii A, žiaci v kategóriách B1 a B2 sa popasovali s výrobou a montážou súčiastok. Kategória C bola zameraná na postup výroby strojárskeho komponentu pomocou technológií CNC. Súťažiacim dal určite zabrať aj test, ktorí vypĺňali on line.
Po skončení súťaži nastala slávnostná chvíľa vyhodnotenia jednotlivých kategórií. Riaditeľ školy Mgr. Štefan Capák bol veľmi pyšný, lebo naši žiaci reprezentovali školu naozaj úspešne.
V kategórii B1 sa umiestnil na 1. mieste žiak Vladimír Borovička zo 4. B triedy, v kategórii
B2 prvé miesto obsadil Tomáš Dolinay z 3. C triedy a v C kategórii skončil na peknom druhom mieste Samuel Papánek zo 4. B triedy.
Naša škola krajské kolo súťaže „Zenit“ organizovala po prvý raz. Je to pre nás všetkých veľmi dobrá skúsenosť a impulz k tomu, aby budúci ročník súťaže bol pripravený ešte lepšie.
Krajské kolo súťaže ZENIT v elektrotechnike sa konalo 30. 11. 2017 v SOŠ v Dubnici nad Váhom. Našu školu reprezentovali žiaci Tomáš Paulec z 3. C triedy a Tibor Makiňa z 2. D triedy. Mladí elektrikári dosiahli veľmi pekné výsledky – v teoretickej časti skončili na druhom a štvrtom mieste. V praktickej časti žiak Tomáš Paulec patril k trom súťažiacim, ktorí jediní získali body. Ostatných päť súťažiacich v danej kategórii malo zapojenie nefunkčné. Žiak Tibor Makiňa patril v praktickej časti k piatim žiakom, ktorí si vedeli poradiť s návrhom plošného spoja a ktorí ho začali osádzať súčiastkami. Ostatní štyria súťažiaci mali s praktickou časťou veľký problém. Aj keď vo výsledkovej listine pre prvých troch súťažiacich sa ušlo miesto len Tomášovi Paulecovi, ktorý skončil na treťom mieste vo svojej kategórii, pre Tibora Makiňu to bola veľmi dobrá skúsenosť. Nezľakol sa výzvy, úspešne spravil test, nemusí sa hanbiť ani za účinkovanie v praktickej časti.
Naša škola sa môže popýšiť ďalším veľkým úspechom. Dvaja žiaci sa zúčastnili XIII. ročníka celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v odbore 26 elektrotechnika so zameraním na oblasť slaboprúdovej techniky v Žiline. V silnej konkurencii 20 žiakov z 10 škôl sa naši žiaci Hôrečný Ľuboš a Tvarožek Rastislav z 3. C umiestnili na krásnom prvom mieste ako družstvo a Ľuboš Hôrečný skončil ako prvý aj v súťaži jednotlivcov. V praktickej časti súťažiaci dostali zadanie – „akustický prepínač“. Je to zariadenie pomocou ktorého je možné zapnúť alebo vypnúť ľubovolné elektrické zariadenie tlesknutím rúk.
Ľuboš Hôrečný suverénne zvíťazil v praktickej časti, kde zo 100 možných bodov získal 99 a aj v teoretickej časti, kde 50 testových otázok bolo náročne zostavených, dosiahol najlepší výsledok zo všetkých súťažiacich.
Sme hrdí na našich žiakov, či už strojárov alebo elektrikárov. Tešíme sa z ich úspechov, ktoré sú pre nás dobrým signálom, že naša nastúpená cesta je správna a že vychovávame pre trh práce fundovaných odborníkov v strojárstve aj v elektrotechnike.