Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc bol prvý raz vyhlásený v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje vždy štvrtý októbrový pondelok. Naša škola sa každoročne zapája do tohto podujatia, ktorého cieľom je zábavnou formou podporiť záujem žiakov o kladný vzťah ku knihám, čítaniu a poznávaniu nového. Tohtoročná téma Medzinárodného dňa školských knižníc bola: ,,100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.
Žiaci 3.B a 3.C triedy si vypočuli prednášku o podmienkach vzniku Československej republiky spojenú so zaujímavou prezentáciou. Poslucháčka Filozofickej fakulty UK v Bratislave, Bc. Janka Lieskovská, svojím rozprávaním priblížila mnohé významné osobnosti slovenského a českého exilu, ktoré sa pričinili o vznik ČSR. Na ich čele bol bývalý ríšsky poslanec Tomáš G. Masaryk, generál Milan Rastislav Štefánik a diplomat Eduard Beneš. Títo presadzovali počas vojny u mocností Dohody vznik samostatného štátu Čechov a Slovákov. Okrem iného sa žiaci dozvedeli, že spojeniu týchto dvoch národov napomáhali rôzne krajanské zbierky (prevažne v USA) a Česko-slovenské légie.
Na záver prednášky pustila krátke video natočené na námestí v Prahe v roku 1918, na ktorom sa úprimne tešili davy ľudí z dlhoočakávaného vzniku Československej republiky.
Deň školských knižníc bol doplnený výstavou kníh a publikácií na tému 100 rokov od vzniku Československej republiky a osobnosť M. R. Štefánika v priestoroch školskej knižnice. Podujatia sa zúčastnilo 75 žiakov a 3 pedagógovia.
V októbri 2018 sme mali o jeden štátny sviatok viac. Týmto jednorazovým sviatkom si Slováci mali pripomenúť sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného štátu. Československá republika vznikla dva dni pred tým, 28. októbra 1918, takzvanou Martinskou deklaráciou sa k štátu prihlásili aj slovenské politické elity.
Keď sa aj dnes stretne Slovák s Čechom, zvyčajne tlmočníka nepotrebujú. Naše národy i jazyky sú si aj po rokoch od osamostatnenia natoľko blízke, že sa dokážeme porozprávať takpovediac o všetkom. Možno teda súhlasiť s Masarykovým a Štefánikovým vyhlásením spred sto rokov: ,,Česi sú Slováci a Slováci Česi, sme jedno.“
Spracovala: Mgr. Lenka Možutíková