Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc bol prvý raz vyhlásený v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.
Tohtoročná téma znela: Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského.
Jozef Gregor Tajovský bol slovenský prozaik, dramatik, básnik, redaktor, učiteľ, úradník, politik. Ako prozaik bol vedúcou osobnosťou druhej vlny slovenského literárneho realizmu a ako dramatik zakladateľom slovenskej realistickej drámy. Od jeho narodenia 18. októbra 1874 uplynulo už 145 rokov.
Na počesť tohto výročia, sme si na hodinách slovenského jazyka a literatúry pripomenuli život a tvorbu tejto významnej osobnosti v 2. AN, 2.E a 2.A triede.
Častým námetom Tajovského tvorby bola najslabšia vrstva obyvateľstva v 19. storočí. Mamka Pôstková, ktorá od rána do večera pracovala, aby uživila svoju aj synovu rodinu, je jedným z najsmutnejších príbehov. V neposlednom rade život najchudobnejšej vrstvy dokonale vykresľuje krátka próza Maco Mlieč.
Tajovský bol tiež tvorivým a úspešným dramatikom. Medzi jeho najznámejšie diela patrí veselohra Ženský zákon, v ktorej ukázal ako na dedine často proti ľúbostným citom stoja majetkové záujmy. V období pred 1. svetovou vojnou napísal dve významné hry – Statky zmätky a V službe.
„Najradšej na svete mám tajovské klobásky, pohár bratislavského vína s detvianskou pesničkou, keď ju spieva dobrý kamarát, alebo lúdi sláčik z cigánskych husieľ. Rád som videl dievčatá a oni mňa, preto som si najkrajšiu vzal. Mám dcéru skoro na vydaj, vilu a záduch, ale keď vypijem liter vína, rád by som videl vrstovníka, ktorý by ma v odzemku prevýšil.“
(Tajovský vtipne o sebe v roku 1931)
Spracovala: Mgr. L. Možutíková