Návšteva mesta Viedeň
Opäť sme boli vo Viedni...
Tento školský rok sme sa rozhodli opäť navštíviť Viedeň. 25. októbra 2013 sa naša škola spolu so strednou odbornou školou stavebnou zúčastnila exkurzie po viedenských múzeách. Prvá zastávka bola v technickom múzeu. Technické múzeum nie je klasickým typom múzea, tak ako ho poznáme u nás. Na niekoľkých tématicky rozdelených podlažiach ponúka množstvo inteaktívnych exponátov. Naklonená rovina, kladky, elektrické výboje a zvukové exponáty vyzývajú, aby si ich návštevník vyskúšal na vlastnej koži. Výstava je zostavená tak, aby sa zabavili dospelí aj deti.
Na začiatku sú exponáty ukazujúce zákony fyziky, mechaniky a optiky, vrátane optických klamov, potom nasledujú prvé stroje z počiatkov techniky. Ďalší pavilón je venovaný energii a jej využívaniu, od parných strojov až po jadrovú a solárnu energiu. Nasleduje zbierka parných lokomotív od čias Rakúsko-Uhorska, historických automobilov, motocyklov, lietadiel, vrtulníkov a lodí. Najvyššie poschodie je to venované komunikácii. Od pošty, cez prvé telegrafy, telefóny, rádio a televíziu, vrátane živého televízneho štúdia po prvé mobily a počítače. Nájde sa tu aj rozsiahla zbierka historických hudobných nástrojov.
Kto bola Madame Tussaud?
Narodila sa v roku 1761 v Strasburgu ako dcéra kata. Počas francúzskej revolúcie zhotovovala tváre popravených šľachticov z vosku. 30 rokov cestovala po Anglicku a vystavovala nové figuríny. V roku 1835 si otvorila v Londýne vlastné múzeum.
V súčasnosti má Múzeum Madame Tussaud 11 pobočiek po celom svete. My sme navštívili múzeum vo Viedni, kde sme sa odfotili so svojimi idolmi. Posúďte sami...
Múzeum Madame Tussaud sa nachádza v Prátri. Využili sme priaznivé jesenné počasie a navštívili sme pár atrakcií. Veľkej pozornosti sa tešila veža vo výške 117m.
Múzeum kriminalistiky
V jednom najstarších domov Leopoldstadte, v takzvanom „Seifesiederhause“ bolo zriadené múzeum kriminalistiky. V 20 miestnostiach sprevádzajú návštevníkov dejiny justície a polície od stredoveku až po súčasnosť.
Prezreli sme si mučiace nástroje, gilotínu, lebky zavraždených ľudí. Niektoré prípady boli zvečnené na veľkých fotografiách. Aj dnes, po mnohých rokoch, nám behal mráz po chrbte.
Sme radi, že sme tieto múzeá navštívili. V technickom múzeu sme na „vlastnej koži“ mohli vyskúšať rôzne experimenty. V múzeu Madame Tussaud sme strávili voľné chvíle v spoločnosti svojich idolov, odfototografovali sme sa so známymi osobnosťami. Múzeum kriminalistiky nám ukázalo netradičné exponáty zbraní, dobové fotografie, pohľad na prácu polície.
Spracovala: Ing. Anna Kubranská