Medzinárodný deň školských knižníc v našej škole

Medzinárodný deň školských knižníc v našej škole

 

              Slovenská pedagogická knižnica pozvala do 10. ročníka celoslovenského projektu o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc na deň 27. októbra 2014. Cieľom tohto projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu nového.

              Témou tohoročného projektu bola „Sila prostredníctvom spoločenstva – kolegialita, rozmanitosť, vízia“. Naša školská knižnica sa venuje tomuto projektu od roku 2008. V duchu nosnej témy sme nazvali tohoročné podujatie:

Poznávame cudzie krajiny a ich kultúru.

 

            Program podujatia sme rozdelili do dvoch častí:

 

              Prednáška a beseda o ceste po Indii a štáte Bhután

 

              Prednášajúcim boj Vladimír Bízik, ktorý navštívil viaceré krajiny Európy, Ázie i Ameriky. V apríli 2014 a spolu s priateľmi vybrali na netradičný pobyt do severnej Indie a Bhutánu.

              Návštevu týchto krajín si zorganizovali tak, aby poznali netradičné miesta,  po ktorých sa presúvali miestnou dopravou spolu so sprievodcami. To im umožnilo dostať sa tom, kde sa bežní turisti nedostanú. Našich študentov zaujalo rozprávanie o živote ľudí v Indii, spôsob obživy a zvyky, ktoré sú poplatné starým zvyklostiam, životná filozofia. Zaujímavé boli fotografia prírody, národného parku a z údolia Assam zaujali snímky, na ktorých ženy oberali čajové lístky.

              Cestu do Buthánu si musí každý naplánovať vopred, lebo štát povoľuje vstup na svoje územie len istému počtu cudzincov za rok. Každá skupina sa môže pohybovať po krajine len so sprievodcom a za deň pobytu zaplatí 100 dolárov. Prístup do krajiny je možný len letecky. Je to malé kráľovstvo, ktorého  hlavnou ekonomickou aktivitou je poľnohospodárstvo. Ľudia sú silne naviazaní na náboženstvo – lámaizmus, čo je jedna z foriem budhizmu, a staré zvyklosti, ktoré obyvatelia dodržiavajú. Mali sme možnosť pozrieť si veľké množstvo záberov z dedín, chrámov a tiež priamo z obydlí ľudí, ktorí sú mimoriadne priateľskí. Okrem fotografií sme videli aj viacero kratších videofilmov, ktoré doplnili mimoriadne zaujímavé rozprávanie. Pre väčšinu študentov to bolo prvé stretnutie s touto krajinou.

              Prednáška bola zakončená besedou, v ktorej Vladimír Bízik odpovedal na viacero otázok.

 

              Výstava v školskej knižnici

 

              Hlavnou témou výstavy boli cestopisné knihy, mapy, encyklopédie a iné publikácie, ktoré nás zoznamujú s ďalekými krajinami, ich obyvateľmi a kultúrou. Študentov zaujali aj staré publikácie s ciest našich cestovateľov Hanzelku a Zigmunta, ale aj rôzne encyklopédie. Vedúca školskej knižnice odpovedala na otázky týkajúce sa práce s publikáciami a hlavne s encyklopédiami.                              

              Pre väčšinu prvákov to bolo prvé stretnutie so školskou knižnicou. Pýtali sa, ako sa pracuje s knihami, ako je možné prihlásiť sa za jej člena, ako sa požičiavajú knihy a pod.

 

              Na oboch podujatiach sa zúčastnilo 107 študentov, 6 pedagógov a 1 hosť.

 

                                                          PhDr. Božena Kucharová, vedúca školskej knižnice


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac November 2025 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30