Exkurzia do mesta Oswiecim
Na základe záujmu našich študentov sa nám podarilo zorganizovať a uskutočniť dňa 23. apríla 2014 so žiakmi prvých a druhých ročníkov Strednej odbornej školy strojníckej v Považskej Bystrici návštevu poľského mesta Oswiecim.
Toto mesto bolo počas druhej svetovej vojny pričlenené k Nemeckej ríši a bol tu vybudovaný najprv koncentračný tábor Auschwitz I v areáli bývalých kasární a neskôr na druhej strane mesta rozsiahly vyhladzovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka).
Tieto miesta sa stali smutným mementom zverstiev, ktoré boli napáchané počas druhej svetovej vojny, pri ktorých zahynuli nespočetné množstvá ľudí v plynových komorách alebo vyčerpaní a podvyživení podľahli následkom systematického psychického a fyzického týrania. Celé rodiny tu prežívali v neľudských a nedôstojných podmienkach a ako predmet chorej dogmy o čistote rasy sa stávali živým pokusným materiálom zvrátených experimentov svojich krutých väzniteľov a nakoniec katov. Mučení a ponižovaní, kvôli svojmu pôvodu či náboženstvu, pripravení o všetku nádej na mieste, kde smrť bola nakoniec vykúpením v porovnaní so životom v tábore.
Toto pietne miesto každoročne navštívia tisícky turistov, aby si uctili pamiatku všetkých viac ako 1 100 000 mužov, žien a detí, ktorí tragicky zahynuli v Oswiecime.
Spolu so sprievodcom sme najskôr navštívili expozíciu múzea Auschwitz I, sústredenú v jednotlivých barakoch, ktorá študentom odhalila svedectvo masového vyhladzovania – veci osobnej potreby obetí a miesta, kde sa ich cesta v tomto tábore končila- spaľovacie pece a plynové komory. Atmosféra miesta a príbehy trpiacich ľudí a najmä detí nás hlboko zasiahli a v mysliach sa nám neustále vynárali otázky: „ Aký ČLOVEK mohol toto spáchať? Možno ho vôbec nazvať človekom? Bez zábran a výčitiek siahnuť na nevinnú ľudskú dôstojnosť a dokonca život? Prečo???“
Návštevu sme ukončili prehliadkou vyhladzovacieho tábora Auchwitz II - Brzezinka, ktorý napriek tomu, že pozostával väčšinou z ruín budov za ostnatým drôtom, svojou obrovskou rozlohou pripomínal hrozné prvenstvo tohto miesta známeho ako najväčší vyhladzovací tábor v období nacizmu. Na tomto mieste sa končili koľajnice, ktoré znamenali koniec životnej cesty mnohých „ neželaných “ .
Ostáva len dúfať, že si súčasná spoločnosť už zobrala ponaučenie z týchto otrasných zločinov voči ľudskosti, ktoré udupali také najzákladnejšie univerzálne ľudské práva ako právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť a nič podobné sa už nikdy nezopakuje!
Exkurzia do Oswiecimu bude pre nás zážitkom, ktorý sa nám vryje do pamäti navždy.
Spracovala: Mgr. Ľubica Chudovská