Mobilita č.2
Tento raz moje lietadlo nabralo opačný kurz akým sa vydali moji kolegovia , a to na juh, na slnkom zaliaty ostrov Sardínia. V dňoch 26.08.-2.09.2017 som sa zúčastnila v rámci projektu ,, Rovnaká šanca pre všetkých. Kombinované vyučovanie anglického jazyka ako príprava na odbornú prax medzinárodného školenia ,, Vytváranie inkluzívnych tried- výzvy, stratégie a praktické tipy” .
Na týždeň som sa stala obyvateľkou krásneho prímorského a turistami vyhľadávaného mesta Alghero, ležiaceho v severozápadnej časti tohto talianskeho ostrova.
Kurz sa konal v priestoroch strednej školy Liceo Scientifico Enrico Fermi, pod vedením skúsených, kvalifikovaných lektoriek Marie Delaney z írskeho Corku a Sally Farley z anglického Kentu. Z času na čas sa i my učitelia opakovane stávame študentmi a tak i tentoraz, spolu s ďalšími učiteľkami z rôznych kútov Slovenska ( Lučenec, Zvolen, Krupina, Tvrdošín) a načas mojimi novými spolužiačkami, sme počas týždňa v rámci pútavých prednášok odrážajúcich bohaté skúsenosti a vysokú profesionalitu prednášajúcich, obsahovo zameraných na inklúziu študentov so špeciálnymi vyučovacími potrebami absolvovali množstvo aktivít v anglickom jazyku a načerpali nové, čerstvé impulzy a vedomosti potrebné k takej pedagogickej praxi, ktorá poskytne vo vyučovacom procese každému žiakovi to, čo potrebuje, aby úspešne zvládol štúdium , tak žiakom intaktným ako i študentom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami ako napríklad študentom , u ktorých sa prejavuje dyslexia ( porucha čítania), či poruchy správania, a zaručí tak rovnakú šancu pre všetkých.
Vo voľnom čase som našla úkryt pred horúcimi slnečnými lúčmi v úzkych uličkách históriou dýchajúceho starého mesta , na jeho hradbách, kedysi poskytujúcich ochranu svojim obyvateľom pred pirátmi, v jeho múzeách a kostoloch. Dozvedela som sa mnoho zaujímavého nielen o obyvateľoch Alghera- mesta prezývaného i malá Barcelóna a jeho katalánskom charaktere , ale i celkovo o živote tradične rodinne založených Sardínčanov , ich minulosti spojenej s morom a červeným koralom i prítomnosti- od Giro d´Italia po problematiku nelegálnej migrácie a jej dopad na ostrov.
Vzhľadom na svoju vysokú aktuálnosť, ktorá je v súlade s potrebami súčasnej školskej reality a filozofiou moderného vzdelávania, sa získaním grantu tento projekt úspešne pridal k minuloročnému premiérovému projektu našej školy v programe Erasmus +. Získané finančné prostriedky zabezpečili tak ďalšie skvalitnenie vzdelávania na našej škole a budú prínosom pre učiteľov a samozrejme primárne najmä pre našich študentov. Rovnako dúfam, že sme prispeli k úspešnej reprezentácií našej školy i vytváraniu pozitívneho obrazu Slovenska v zahraničí.
Mgr. Ľubica Chudovská