Výmenná stáž pedagogických pracovníkov Vedúceho partnera v škole Hlavného cezhraničného partnera v rámci projektu INTERREG
Účelom aktivity, ktorá sa konala od 06.10. 2021 do 10.10. 2021 bolo absolvovať jeden týždeň výmennej stáže na Strednej odbornej škole na ulici Lískovecká v meste Frýdek-Místek. Projekt INTERREG nám umožnil spoluprácu s českým partnerom v oblasti zdokonaľovania sa vo zváraní metódou TIG – zváranie v ochrannej atmosfére netaviacou sa elektródou.
Výmennú stáž sme začali na strednej odbornej škole, kde nás privítal zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie pán Mgr. Eduard Boščík. Previedol nás celým objektom školy, od starej časti až po nové učebne a triedy. Privítanie sa konalo aj za účasti riaditeľa školy v ich zasadačke, kde sme sa oboznámili s pracovným harmonogramom a následne aj s programom na voľný čas, ktorý nám pripravili.
Okrem iného sme si pozreli aj ich odelené pracovisko Střední odborní školu zemědělskou na ulici Na hrádzi, kde si škola zaobstarala úplne novú poľnohospodársku techniku, pomocou ktorej učia študentov obsluhovať najnovšie traktory, sejačky, sádzače a starajú sa aj o ich údržbu. Popri tom všetkom dokážu tieto stroje svojpomocne i opraviť.Potom sme prešli na vysunuté pracovisko školy, ktoré sa nachádzalo na ulici Míru, kde majú svoje dielne pre CNC obrábanie, stroje na klasické obrábanie, ručné zámočnícke pracovisko a zváračskú dielňu, ktorá je zlúčená aj s učebnou pre teoretické vyučovanie. Tu sme po dobu 5 dní vykonávali výmennú stáž.
Počas výmennej stáže sme získali niekoľko informácii, či už po teoretickej, ale hlavne po praktickej stránke. Kolegovia z českej strany nám predstavili ich zváracie agregáty značky EVM, ktoré si rovnako zakúpili cez projekt INTERREG. Po prehliadke zváracieho pracoviska, ktoré je okrem iného celkovo priestranné, nás zaujali niektoré technické pomôcky, ktoré tam používajú pri zváraní. V prvom rade sme sa zamerali na držiak, ktorý slúži odkladanie zváracieho horáku. Je to malý magnetický stojan, do ktorého si študent, žiak, či budúci absolvent zváracieho kurzu bezpečne odloží hubicu tak, aby bola chránená pred pádom na zem a následným poškodením. Držiak je veľmi praktický na upnutie, pevne drží na pracovnom stole zvárača. Je ľahký, preto sa s ním veľmi jednoducho manipuluje v jednej ruke, a čo je podstatné, že je maximálne praktický. Samotná dielňa je spojená aj s učebňou na jednom veľkom pracovisku, takže celý priestor im slúži ako na praktické, tak i teoretické vyučovanie, čo je z časového hľadiska určite dôležité pre študentov i majstrov odborného výcviku. V rámci možnosti sme si mohli vyskúšať ako zváranie konštrukčnej ocele obvyklých akostí, tak i nerezovej ocele s prídavným materiálom priemeru Ø 1,6 a Ø 2,4 mm a taktiež bez prídavného materiálu. Rozdiel bol viditeľný hlavne v spôsobe zvárania a potom vpoužití oboch materiálov.
Na výsledný tvar zvaru vplývala najmä nami zvolená technika prevedenia zvaru, samotná asistencia od skúsených českých kolegov a predovšetkým ich pohľad na to, akým štýlom vieme pracovať s rukami, keď držíme prídavný materiál a zvárací horák.
Posledný deň pobytu z našej výmennej stáže bol najmä hodnotiaci. V prítomnosti pána Pavla Krchňáka a Mgr. Jána Slivku, hlavných odborníkov pre zváranie TIG sme si vymenili názory skúsenosti na danú metódu zvárania ako z našej praxe zvárania, tak aj z ich strany a všeobecne prebrali možné výhody, pozitíva, ale i negatíva oboch strán zváracích škôl. Ukončenie stáže prebehlo v zasadačke školy na Lískoveckej ulici za účasti zástupcu riaditeľa pre praktické vyučovanie a tiež riaditeľa školy. V závere sme sa na oboch stranách vzájomne zhodli, že aj napriek pandemickej situácii sa dokázala výmenná stáž uskutočniť za priaznivých podmienok a zároveň vznikla aj medzi strednými školami veľmi dobrá spolupráca v oblastiach zvárania metódou TIG a CNC obrábaním.
Spracovali: Ing. Miloš Taraba, Ing. Jozef Sluka a Jozef Talda